Diğer Başlıklar
 
Hakkımızda
Reklam
Manifesto
Frekansimiz
Sınırsız Sayfa
Reklam Formu

 
  Manifesto
 
Bütçe kaynağımız sadece Reklam

Reklam alırken öncelik sırası?

-Reklamda öncelik sırası, diye baktığımızda böyle bir sıra yok kafamızda. Bizim müşterililerimiz genelde kampanyaya çok ihtiyacı olan satıcılardır. Büyük mobilya işi yapanlar, yeni işyeri açanlar, markasını korumak isteyenler, pazarda devamlılığını vurgulamak isteyenler gibi. Reklam alırken şu önceliklidir, diyemeyiz. Kim önce gelmişse, şartlar da müsaitse en iyi yeri o satın alır açıkçası.

Reklam fiyat listesi, reklam süresine ve uzunluğuna göre fiyat tarifeleri?

-Reklam fiyat listesi önceden uyguladığımız ama şimdi uygulamadığımız bir durum. Şimdi elimizde bir liste ile anlaşma yapmaktansa sabit fiyatlar üzerinden anlaşma yapmayı tercih ediyoruz. Her yıl bir reklam birim fiyatı belirliyoruz ve o belirlediğimiz fiyat üzerinden anlaşmalar yapıyoruz. Örneğin bu yılki fiyatımız 0,03 TL. Bu fiyat reklamın saniye fiyatıdır. Hesaplama şöyle yapılıyor:

(reklam birim fiyatı, saniye fiyatı) 0,03 X (reklamın saniyesi) 10sn.X (gün içindeki tekrarı) 6 tekrar X (reklamın yayında kalacağı gün) 30 gün =  X YTL

Buna göre müşterinin talepleri göz önüne alınarak fiyat oluşturuluyor ve çok fazla seçenek bir anda hesaplanabiliyor. Excel hesaplama tablosu olarak müşteriye verilebiliyor ya da müşterinin kendi seçeneklerini düşünebilmesi için çeşitli seçenekler müşteri ile beraber hesaplanabiliyor. Esnek bir yapı sunuyor bu sistem listeye nazaran. Ayrıca peşin ödemelerde ya da uzun süreli reklamlarda % 25 e varan oranlarda indirimler ve çeşitli avantajlar da müşteriye açıklanıyor.

Reklam hazırlarken nasıl bir yol izleniyor?

-Reklam hazırlamak mutlaka üzerinde titizlikle durulması gereken bir durum. İlk zamanlarda belediye ilanlarını aynen radyodan okumamız istenirdi bizden. Bazen el ilanlarını getirip aynen okunmasını isterlerdi. Ya da müşteriler deneyimli elemanlarına hazırlattıkları metinleri bize getirirlerdi.

Sonra etrafımıza bakmaya başladık. Trt bu konuda örnek alınabilecek bir kurumdu. Onların metinlerini ve sunumlarını takip ve taklit etmeye çalıştık. Hatta Trt spikerlerinin seslendirme yaptığı ajanslara metin okutma yollarına başvurduk. Bazı kitaplar edindik. İnternette araştırmalar yaptık. Metin yazarlığı konusunda uçuk fikirler denedik. Uçuk fikirler, küçük yerleşimlerde pek revaç bulmadı. Müşteri ürüne yapılan vurguyu şahsına döneceği kaygısıyla hep yumuşak ve klasik tutmak istedi. Dikkat çekici unsurları hep ikinci plana atma gereği, zamanla tek düzeliğin kolaylığına ve kutsallığına inandırdı hepimizi. İnternet üzerinden kolayca metin ve ses aktarımı geliştiği zamanlarda ucuz yollu çalışan seslendirme ve reklam ajanslarıyla çalışmaya başladık.

Genelde reklam metinlerini kendimiz yazıyoruz şu an. Seslendirmeleri de kendimiz yapıyoruz. Elimizde oluşan reklam metni arşivine baktığımda karman çorman bir yığın görüyorum. Yığın. Müşteri ister biz, onu radyoya uyarlarız. Daha fazlası hem bizi hem de hitap ettiğimiz yeri aşar!

Radyonun kapsadığı alan?


YASAM HOSTING HIZMETIDIR | YaSaMHosTiNG.COM